Canberra bola naplánovaná a postavená v 20. storočí ako nový domov pre hlavné mesto Austrálie v odozve na súperenie medzi Melbourne a Sydney, ktoré súťažili o tento titul. Mesto leží 280 km juhozápadne od Sydney, 660 km na severovýchodne od Melbourne a má približne 400 000 obyvateľov. Medzi austrálskymi mestami je raritou, keďže je postavené podľa podrobného plánu. V medzinárodnej súťaži o dizajn mesta vyhral architekt Walter Burley Griffin a stavať sa začalo v roku 1913. V roku 1927 sa parlament a vláda presunuli z Melbourne do Canberry a Canberra sa stala hlavným mestom Austrálie.
Canberra zamestnáva najviac záhradníkov na jedného obyvateľa zo všetkých miest na svete. Mesto má prirodzené stromy lemujúce ulice a veľa dobre udržiavaných parkov. Mestom preteká rieka Molonglo, na ktorej bola postavená priehrada vytvárajúca umelé jazero Lake Burley Griffin v centre Canberry. Canberra má suché horúce letá a studené zimy so silnými hmlami a pravidelným poklesom teplôt pod bod mrazu. Výnimočne sa v centre mesta vyskytuje aj sneh.
V Canberre, ako hlavnom meste Austrálie, sa nachádza väčšina veľvyslanectiev a konzulátov. V meste sídlia aj parlament, najvyšší súd Austrálie a mnoho vládnych úradov a agentúr. V Canberre je tiež umiestnených mnoho spoločenských a kultúrnych inštitúcií celoštátneho významu, ako napríklad austrálsky vojnový pomník, Národná galéria, Národné múzeum a Národná knižnica Austrálie. Federálna vláda je v Canberre najvýznamnejším zamestnávateľom i prispievateľom do miestneho rozpočtu.
Canberra sa nachádza približne 150 km vo vnútrozemí od východného pobrežia Austrálie. Je umiestnená v nadmorskej výške v rozsahu od 550 metrov do 700 metrov. Najvyšší bod je Mount Majuro (888 m). Ďalšie veľké hory sú Mount Taylor, Mount Ainslie, Mount Mugga Mugga a Black Mountain. V okolitých krovinatých porastoch a pôvodných bušiach je zmes eukalyptu savany, krovín, močiarov a suchých lesov eukalyptu.