Lucia sa rozrozprávala o tom, prečo ju oslovilo práve štúdium v Austrálii, čo u klokanov študuje a zaujímavé sú jej spomienky, keď si hľadala prácu. Musela rozdať 80 životopisov, aby našla svoju prvú brigádu.
Môžeš sa prosím v skratke predstaviť? Kto si a prečo ťa zaujala práve Austrália?
Ahoj! Volám sa Lucia, mám 22 rokov a v Austrálii študujem. Tento mesiac to bude presne tretí rok, čo som v Austrálii a príde mi to ako večnosť :). Po úspešnej maturite na Slovensku som sa nerozhodla pre vysokú školu, ale keďže, asi ako všetci čo sme tu, milujem cestovanie, mojim rozhodnutím bolo práve zahraničie. Prečo štúdium v Austrálii? Je tak strašne ďaleko, že nemáš potuchu, čo tam na teba čaká. Prišla mi ako veľmi atraktívna krajina, s veľmi veľa možnosťami. Bez hocijakého zaručenia, že to bola voľba pre mňa ako individium dobrá, no s veľkým adrenalínom z toho, čo mi táto skúsenosť môže priniesť a čo sa môžem naučiť. A moju voľbu by som vždy zopakovala.
Šla si na študentské víza do Austrálie primárne aby si sa naučila anglicky, vychodila odbornú školu alebo získala možnosť pracovať dlhšiu dobu v zahraničí?
Všetko. Išla som sem s tým, že mám trojročné víza a tak tu skúsim tie tri roky aj zostať. Zdokonalím sa v angličtine, čo mi v budúcnosti určite pomôže, dokončím si Diplomu of Management na College a potom sa vrátim naspäť domov. No to bol pôvodný plán, ktorý zlyhal už po prvom roku. A tak si teraz opäť predlžujem víza.
Aké zložité je vybavenie študentských víz? Pomohla ti v tom nejaká agentúra? Keď sa obzrieš späť, je lepšie to riešiť s agentúrou alebo na vlastnú päsť?
Z vlastnej skúsenosti to zložité naozaj nebolo. Pomohla mi veľmi agentúra G8M8. A tá sa teda o študentov aj na ďalej stará už priamo tu v Sydney. Vďaka nim bolo vybavovanie víz bez veľkých stresov. Pomôžu so zabývaním sa tu v Sydney: výber školy, ubytovanie alebo pomoc s prácou. Ísť na vlastnú päsť nie je rozdiel v cene, kedže agentúry majú provízie priamo zo škôl, nič sa im neplatí. No je to veľký rozdiel, čo sa týka vybavovačiek, behania a celkového ruchu okolo víz a začiatkov celkovo.
A ako prebieha výuka v Austrálii?
Tak tu je odpoveď veľmi individuálna. Študuje sa tu buď na college, ktorá je finančne oveľa prístupnejšia ako druhá možnosť – univerzita. Ja som sem prišla študovať práve college a tak moja skúsenosť:
Začala som študovať management na škole, ktorá ma nebavila a mala som pocit, že ma ani nič neučí. No po roku sa dostala do určitých problémov a tie donútili školu ísť do likvidácie. Za čo som bola paradoxne veľmi vďačná. Dostala som tak možnosť vybrať si novú školu, s ktorou som veľmi spokojná. Má kvalitnejšiu výuku a dáva možnosť sebarozvoja. Osobne si myslím, že ako novoprichozí študenti sme od college škôl čakali viac ako bola škola sama o sebe schopná nám poskytnúť. A preto treba vyberať poriadne, nie ako ja s mojou prvou školou!
Je štúdium v Austrálii z finančného hľadiska náročné? Je možné takto žiť v Austrálii dlhodobo – študovať a mať obmedzené pracovné povolenie?
Zvládnuť sa to dá. A som si tiež istá, že každý je to schopný zvládnuť. Samozrejme ak by ste sa rozhodli ísť na univerzitu, nemám rovnaký názor. Tá je na financovanie oveľa náročnejšia a s pracovným obmedzením je splácať ju na vlastnú päsť nemožné.
V Austrálii si tiež pracovala. Aké sú tvoje skúsenosti so získavaním práce v Austrálii? Je to ťažké?
Áno, aj pracujem. Po príchode do Austrálie je to vyslovene o šťastí. Poznám ľudí, čo si našli prácu po týždni ale aj takých, čo mali problém niečo zohnať pár mesiacov. Veľmi záleží aj na tom, ako je človek bystrý a aj priebojný. Netreba sa toho báť a treba vždy skúšať. Ja som si našla prácu po cca mesiaci a bolo to vyslovene o šťastí. V jeden deň, keď som porozdávala(neúspešne) asi 80 životopisov a bola už na ceste domov, sme si išli s kamarátom zo srandy kúpiť Lotto do Newsagency. Keď sme už odchádzali, tak ma napadlo, že by tam bolo fajn pracovať. Spýtala som sa na prácu a už na ďalší deň mi volali nech prídem na pohovor. Žreb síce výherný nebol, ale získala som moju prvú brigádu.
Aká drahá je Austrália v porovnaní so životom v Čechách a na Slovensku?
To sa asi všetci zhodneme. Austrália je určite drahšia. Najväčšiu položku (okrem školy) tu zaberá ubytovanie a transport. Takisto sa cenovo nezhodujú potraviny. No pokiaľ sa nestravujete pravidelne v reštaurácii, tak to nie je až také hrozné. Tak či onak, ak tu pracujete, dá sa to všetko v pohode zvládať.
Čo by si poradila po svojej skúsenosti ostatným, ktorí sa rozhodnú vyraziť do Austrálie kvôli štúdiu?
Ak idete do Austrálie kvôli štúdiu, a rozhodnete sa pre college, tak určite tomu venujte svoj čas a energiu, aby ste si vybrali kurz, ktorý vám naozaj môže niečo dať. Ak vám ide o kvalité vzdelanie, tak posledné čo potrebujete je škola, ktorá si od vás len berie (nemalé) peniaze a zabíja váš čas v týždni.
Kde všade si stihla cestovať v Austrálii? Aké miesta by si doporučila tým, ktorí ešte len plánujú svoju cestu k protinožcom?
Austrália je super v tom, že má úžasnú lokalitu a je blízko veľa krásnych tropických krajín. A práve to, ak sa sem chystáte, môžete využiť. Sú rozlohou menšie a tak stačí zostať na týždeň-dva. Austráliu samotnú by som chcela precestovať celú naraz. Načo treba 2-3 mesiace. Pretože naozaj tu všetko stojí zato vidieť. Určite odporúčam západ – okolie Perthu a národné parky. Okrem toho severný Darwin, Great Barrier Reef v Queenslande a potom krásny Whitsunday Island alebo Lord Howe Island, ktorý je len kúsok od Sydney. Taktiež Great Ocean Road a Tasmánia. Je toho veľa! Ak sa sem chystáte, budete si musieť vybrať to správne mesto. Ja som si vybrala Sydney. Je to dobré mesto kvôli dostupnej práci, veľký výber škôl a fajn lokalita. Spraviť si zaujímavý predĺžený víkend je tu veľmi ľahké. Kúsok od mesta sa nachádzajú historické Blue Mountains, National Royal Park a 3 hodinky smerom na juh je zasa Jervis bay, s krásnym blielim pieskom a tyrkysovou vodou. Ak sa tešíte na klokanov, na severe od Sydney je klokaní park, kde je ich strašne veľa a môžete ich sami kŕmiť.
Mohlo by ťa zaujímať: