Zaujímajú ťa ľudské príbehy z Austrálie? AUSTRALIA STORIES začínajú od apríla aj po Slovensku. Krúžiš po večeroch prstom po mape a lámeš si hlavu nad tým, či sa vybrať na druhú stranu južnej hemisféry do Austrálie? Chýba ti osobná skúsenosť bývalých študentov? O tom, ako vznikol nápad na Australia Stories i o nedávnej návšteve Sydney nám povedal vedúci pražskej pobočky G8M8 Great Mate Česko, Jakub Jeník.
Predstav nám v krátkosti projekt Austalia Stories. O čo ide a ako tento nápad vznikol?
Nápad vznikol v dobe, keď sa nás ľudia začali pýtať prečo nerobíme žiadne prezentácie či stretnutia. Súčasne s týmito otázkami pribúdalo klientov, ktorí do pražskej kancelárie prišli i zo vzdialených kútov Česka. Následne vznikol nápad urobiť niekoľko akcií, kde by sme mohli odpovedať našim klientom na ich najčastejšie otázky.
Takže pôjde o obecnú prednášku o Austrálii?
Nie. Cieľom Australia Stories je pozvať ludí, ktorí v Austrálii strávili dlhšiu dobu a nechať ich pred publikom vyrozprávať o svojich zážitkoch. Bude to teda hlavne o ľudských príbehoch.
Podľa čoho si vyberal miesta, kde budú akcie prebiehať?
Výber miesta súvisí už s názvom našej agentúry Great Mate. Význam týchto slov je taký, že sa máme stať kamarátmi pri ceste do Austrálie. Nie je to len o tom ako si vybrať školu, vyriešiť víza a zbohom. U nás je to predovšetkým o dôvere a často i o priateľstvách, ktoré vznikajú. Snažíme sa, aby naše kancelárie v Čechách a na Slovensku boli pre klientov príjemné a to isté platí i pri výbere priestorov pre Australia Stories. Nechceli sme VIP priestory, ani konferenčné miestnosti v hoteloch, ale vyberali sme prirodzené prostredie kam mladí ľudia radi chodia a máme na ne dobré referencie.
Prečo by mali ľudia prísť na Australia Stories?
Dozvedia sa realitu a to, čo zažili iní ľuďia. Vďaka tomu môžu mať oveľa lepšie informácie pre svoje rozhodnutie.
Pred mesiacom si sa vrátil zo Sydney, kde si asistoval pri natáčaní videí o austrálských školách. Ako sa ti natáčalo v austrálskom prostredí?
Primárne som natáčal v školách videá o tom ako vyzerá škola, aby si klienti urobili dobrý obraz o tom, kam pôjdu. Všetci respondenti boli naozaj milí, aj napriek tomu, že som si ich zavolal behom vyučovacej hodiny na chodbu, aby mi v krátkosti povedali svoj príbeh.
Mal si s niečim problémy?
Len keď som sa pýtal na to, čo sa ľuďom v Austrálii nepáči. Verím, že keby som sa spýtal v Česku alebo na Slovensku, tak ľudia by vymysleli tucet nápadov o tom, čo je tu zlé. V Austrálii to bolo inak. Tam ľudí akurát štve, že sa niektoré podniky zatvárajú podstatne skôr ako v Česku a na Slovensku.
Pretože si v austrálskom Perthe pred desiatimi rokmi študoval odbornú školu, môžeš porovnať výuku s tou dnešnou? Zmenilo sa niečo?
Ako jazykové, tak aj odborné školy mali už pred desiatimi rokmi vysokú úroveň. Aj keď som neštudoval v Sydney, tak môžem s istotou povedať, že systém funguje stále rovnako. Všetko je to o praxi, skúsenostiach a prevádzke školy. Výuka vyžaduje prípravu domácich úloh, ale nie je to o šprtaní, ale skôr o dôraze na praktickú využiteľnosť jednotlivého oboru.
Dozvedia sa návštevníci Austalia Stories ako prebieha i výuka angličtiny či odborného kurzu?
Ano, dozvedia sa to priamo od ľudí, ktorí tam študovali. Za jeden večer nepozveme ľudí z každej austrálskej školy, ale ide o to, že prednášajúci porozprávajú ako to tam chodí. Človek si potom odnesie predstavu a môže si rovno na mieste môže dohodnúť nezáväznú konzultáciu, kde už bude riešiť konkrétne veci.
Ďakujem za rozhovor a budeme sa tešiť na Australia Stories po Česku a Slovensku.