Štúdium bakalára v Austrálii nie je až také náročné

Štúdium bakalára v Austrálii nie je až také náročné

Prečo si sa rozhodol práve pre Austráliu?

Po ukončení posledného ročníka na vysokej škole som začal rozmýšľať, čo bude so mnou ďalej. Vedel som, že chcem okúsiť ešte život v zahraničí a kedy inokedy by som mal odísť ak nie po vysokej škole? Pre mňa to bola posledná možnosť vycestovať, inak by som sa usadil na Slovensku s tým pocitom, že už tam zostanem žiť. Všetci moji spolužiaci, už niekde boli počas štúdia na vysokej škole, ja som však ešte nemal takúto skúsenosť. Rozhodoval som sa medzi Kanadou a Austráliou, a keďže u protinožcov je viac slnečných dní a nemrzne, tak ako v Kanade, rozhodnutie bolo jasné. 

Aké boli tvoje začiatky v Austrálii a na čo bolo najťažšie si zvyknúť? 

Začiatok pobytu v Austrálii pre mňa nebol ničím náročný, agentúra G8M8 Great Mate mi pomohla s ubytovaním, kde som býval v dome aj s jedným čechom, ktorý mi pomohol vybaviť prácu v pekárni. Problém s angličtinou som nemal, nakoľko som sem prišiel s úrovňou C1, len mi dlhšie trvalo, kým som sa rozrozprával. Tým, že v Austrálii je podobná kultúra ako v Európe, od začiatku som sa cítil príjemne, nie je to tu odlišné ako napríklad v Thajsku alebo Etiópii. 

Čo si tu už študoval?

Začal som štúdiom Diploma of Leadership and Management na škole Australian Pacific College v Sydney. V Austrálii sa mi veľmi zapáčilo, tak som si podal žiadosť o ďalšie víza. Adka z G8M8 mi pomohla s výberom školy a s celým procesom podania víz, vybral som si Kaplan Business School odbor účtovníctvo.

Prečo si sa rozhodol pre štúdium bakalára?

Prvým impulzom bola snaha dostať “Permanent Resident” (dočasné občianstvo) a druhým boli graduate víza. Po ukončení bakalára na KBS mám možnosť požiadať o graduate víza na dva roky, počas ktorých môžem pracovať na plný úväzok. Človek môže počas týchto dvoch rokov nadobudnúť prax, ktorá sa mu neskôr určite zíde. 

Považuješ štúdium na UNI náročné? 

Štúdium na KBS nepovažujem vôbec za náročné, je to však môj pohľad, na Slovensku som absolvoval vysokú školu so zameraním na podnikový manažment. Štúdium v Austrálii mi príde principiálne jednoduchšie. Jediným problémom môže byť financovanie, mne s tým pomohla mama. KBS je dvojnásobne drahšia ako obyčajná “college” (odborná škola), ale aspoň po ukončení mám plnohodnotný titul bakalára a nárok na graduate víza. 

Ako prebieha celkovo štúdium? Máte viac praxe alebo teórie? 

Štúdium bakalára trvá dva roky a je rozdelené do trimestrov, každý trvá 12 týždňov. Počas jedného trimestra máš 2 - 3 predmety. Do školy chodievam dvakrát do týždňa. Prednášky máme spojené s cvičeniami, najprv sa preberá teória, ktorá sa neskôr aplikuje v praxi. Nie sú tu ústne skúšky, len testy, ktoré majú podobu otvorených aj uzatvorených otázok. Tiež vypracovávame rôzne prípadové štúdie, práce a projekty, ktoré nie sú náročné. Štúdium je tu viac o tvorivejšom myslení. Niektoré testy sú “Open Book”, čo znamená, že môžeš hľadať odpovede z knihy napriklad predmet daňové právo. Nemusíš vedieť všetky zákony naspamäť, stačí, že budeš vedieť kde ich hľadať. 

Po každom trimestri nastáva pre študentov nie moc obľúbené skúškové obdobie, ktoré trvá týždeň. Známku z predmetu si už tvoríš počas semestra, odovzdávaním prác, prípadových štúdií a dochádzkou. Ak niekto dostal veľmi dobré ohodnotenie už počas trimestra, tak má extra body na skúšku. Žiaľ, ak niekto nespraví skúšku, nárok na opravný termín nemá a tak musí daný predmet opakovať, to sa mne nestalo. Vždy to, čo preberáme, je na teste, nikdy tam nie je niečo, čo sme nepreberali. Skúšky väčšinou spravia všetci, ale sú tu aj ľudia, ktorí na to kašlú a musia predmet robiť odznova a aj si za neho zaplatiť. Ak sa človek snaží, tak nemá so školou problém. 

Aké predmety ťa najviac bavili a čo si myslíš o učiteľoch?

Predmety, ktoré mňa osobne najviac bavili boli daňové právo, marketing a podnikové financie. Učitelia sú ľudia z praxe, takže sa nemôže stať, že niekto len učí. Každý sa tomu, čo vyučuje, aj reálne venuje a vedia nám porozprávať zaujímavé príbehy z praxe. Učitelia majú veľmi ľudský prístup, s nikým som nemal problém. 

Aký je národnostný mix tvojich spolužiakov? 

Mám spolužiakov z celého sveta. Zopár ľudí z Európy, Indonézie, Filipín, Vietnamu, Británie, Grécka a Bangladéša. Keďže je tu viacero cudzincov, človek sa o to cíti príjemnejšie, že nie je sám.

Nemal si problém s angličtinou? 

Nie nemal som problém. Čo sa týka angličtiny, tak tá sa dá prepáčiť študentom, nemusia mať 100% gramatiku, problém môže byť jedine so slovnou zásobou. Nekladie sa dôraz na akademické písanie. Ak si niekto nie je istý svojou prácou, môže zájsť za študentským koordinátorom, ktorý mu poradí ako má práca vyzerať a čo treba upraviť. Koordinátor sa nachádza v knižnici a kontroluje celú prácu. Nikdy som nedostal spätnú väzbu ohľadom gramatiky, tá je tu tolerovaná. Ak aj boli chyby, tak mi nikdy neboli povedané. Ak sa človek nad tým zamyslí, tak kritériá vstupu su IELTS 6, takže je celkovo tolerované robiť menšie chyby. 

Ponúka škola pomoc pri vybavovaní stáže pre študentov?

Škola má človeka, ktorý sa zaoberá celkovo stážami. Treba si s ním dohodnúť schôdzku a porozprávať sa, akú stáž by chcel. Ja som bol na jednej schôdzke s ním. Kým som dostal stáž tak som si počkal pol roka. Veľa ľudí nechce stáž, pretože nie je platená. Ja som tiež mohol robiť dobre platenú manuálnu prácu, ale podľa môjho názoru by ma to nikde ďalej neposunulo. Stáž je na tri mesiace, dvakrát do týždňa na celý deň. Ja som mal stáž, kde som pomáhal s auditmi realitných kancelárií, stáž mala byť na júl, august a september. Ja som bol na stáži krátko, pretože som si našiel prácu na účtovnom oddelení pre jednu college (SELC) v Sydney. 

Kde aktuálne pracuješ a akými povolaniami si si už prešiel? 

Tak ako som už v úvode článku spomínal, začínal som pracovať v pekárni v Minte, kde som bol zamestnaný dva roky. Neskôr som si našiel prácu na škole na účtovnom oddelení kamarátka, ktorá tam pracovala ma odporučila. Pracujem tu už 5 mesiacov a veľmi sa mi tam pači. Keď človek chce, všetko sa dá. 

Čo ti najviac dalo štúdiom v Austrálii? 

Zlepšenie anglického jazyka, hlavne používanie v akademickom formálnom kontexte. Štúdium v Australii určite dáva nejakú tú výhodu do životopisu na Slovensku. A hlavne veľa nových kamarátov. 

>Čo máš na Austrálii najradšej?

V Austrálii som sa celkovo našiel. Vybudoval som si tu život. Kvalita života je tu lepšia, ak človek má prácu, ktorá ho baví, tak tu vie žiť dobrý a plnohodnotný život. Štátne služby sú tu kvalitnejšie, tiež služby v bankách a úradoch sú lepšie. Skoro všetky vybavovačky na úradoch sa dajú spraviť online, nikam nemusíš chodiť. Čo mne absolútne vyhovuje.

Rady pre budúcich študentov: 

  • Hlavne pristupovať ku všetkému zodpovedne. Študovanie bakalára nie je až také ťažké, len sám človek si to vie skomplikovať.

  • Nebáť sa vycestovať, ak človek zvládol školu na Slovensku, zvládne aj v Austrálii. 

  • Ak si čerstvo zmaturovaní, tak sa štúdia v Austrálii nemusíš báť. 

  • Štúdium je viacej o prístupe ako o vedomostiach. 

  • Jediné, čo teraz ľutujem je, že som nevycestoval do Austrálie skôr. 



tomasnovota47@gmail.com 

Kam dál?