Dianka nemala pred pobytom v Austrálii žiadne očakávania. Austrália bola pre ňu kultúrny šok - v pozitívnom slova zmysle. Ľudia sú tu ochotní, pozitívne naladení a vždy radi pomôžu. Aktuálne ukončila jazykovú školu a chystá sa na odborný kurz účtovníctva.
Čo bolo prvým impulzom na vycestovanie do Austrálie?
Už ako malá som rozprávala o Austrálii, no bolo to len v rovine snívania, nakoľko som si nikdy nezisťovala ako sa do Austrálie dá reálne dostať. Prvotne som to teda nepovažovala za uskutočniteľné, a mala som úplne iné životné plány. Reálne som nad mojím pobytom začala premýšľať, keď mi o Austrálii hovoril môj priateľ, ktorý tu už žil. Potom som si začala viacej googliť o živote tam, práci a štúdiu a našla som agentúru Great Mate, pozerala som si referencie a aj príbehy iných študentov, čo ma motivovalo spraviť ďalší krok a osloviť agentúru.
Aké boli tvoje prvé dojmy z krajiny protinožcov?
Prvé dojmy z Austrálie boli pozitívne, ľudia sú tu milí a na moje prekvapenie aj veľmi ochotní. Tým, že tu žijú ľudia z celého sveta, austrálčania sú zvyknutí na cudzincov, sú empatickí a nikdy nemajú problém poradiť a pomôcť. Tiež odporúčam pred pobytom si prečítať čo najviac informácií. Dnes je informačných zdrojov naozaj dostatok a šťastie praje pripraveným. Napríklad s bývaním budúcim cestovateľom môže pomôcť Greate Mate, avšak neskôr, ak sa človek rozhodne presťahovať, začne chodiť na obhliadky atď, je dobré dopredu vedieť, ako takýto celý proces v Austrálii funguje. Totiž, od Slovenska sa to naozaj líši.
Aký rozdiel vidíš ty medzi Austráliou a Slovenskom?
Hlavný rozdiel je v správaní ľudí. Pred odchodom do Austrálie som si čítala, že ľudia sú stále usmiaty a veľmi pohodoví, a to sa mi len potvrdilo. Je to veľké plus, pretože človek sa na to vie ľahko naladiť - dobrá nálada je tu nákazlivá.
Akú si si ty zvolila školu a štúdium?
Uvedomovala som si, že na začiatok potrebujem zopár týždňov angličtiny, no nevedela som sa rozhodnúť, koľko týždňov si zvoliť, keďže mojim cieľom bolo len odhodiť zábrany a rozhovoriť sa. Nakoniec som si zvolila štúdium angličtiny na 8 týždňov na škole English Unlimited, pretože to bolo v podstate pre mňa nevyhnutné minimum, ktoré škola požadovala pred nástupom na mnou zvolený odborný kurz. Ohľadom jazykovej školy som nemala veľké očakávania, cieľom bolo aby som sa rozrozprávala, čo sa aj stalo. Človek je nútený angličtinu používať denne. Moja skúsenosť s touto školou je zatiaľ len pozitívna. Tiež som mala spolužiakov z celého sveta hlavne z Kolumbie, Kórei, Taiwanu, no našli sa aj Slováci. Na začiatku som mala angličtinu cez deň, 4 krát do týždňa, neskôr som si kvôli práci zmenila angličtinu na večerné hodiny, ktoré bývali 5 krát za týždeň. Denné vyučovanie bolo pre mňa lepšie, pretože na tom večernom sa už ťažšie myslelo. Ak sa chce človek aj niečo naučiť, moje odporúčanie je radšej zvoliť denné štúdium, ak to situácia dovoľuje. V októbri začínam odborný kurz zameraný na účtovníctvo na škole Australian Pacific College. Tiež by som tu chcela zostať dlhšie, a preto som sa snažila na to myslieť aj pri výbere školy a vytvoriť si nejakú zmysluplnú cestu. To by som odporúčala aj ostatným. Nemusí byť človeku od začiatku jasné, ako dlho tu ostane, mnoho ľudí to tu chce len skúsiť, ale je fajn vedieť, aké sú možnosti, ak by sa tu človek rozhodol ostať, a treba na to myslieť dopredu.
Ako je to s prácou?
Prácu som si začala hľadať už na Slovensku, primárne prostredníctvom Linkedin, cez ktorý som posielala životopisy, žiaľ väčšina zamestnávateľov vyžadovala nastúpiť ihneď alebo mať skúsenosť z Austrálie. Základ je mať dobrý životopis, no žiaľ, skúsenosti mimo Austrálskeho pracovného trhu nepredurčujú úspech, preto na začiatok odporúčam začať pracovať na akejkoľvek pozícii. Ja som si prácu našla po mesiaci, pracujem pre jednu veľkú Australsku firmu, pričom je to práca priamo v mojom odbore, ktorým je účtovníctvo. V práci mám tiež kolegov z celého sveta, manažérku mám z Grécka a jej nadriadený je Francúz. Zo začiatku som poslala veľa životopisov aj do reštaurácií, avšak, zo žiadnej sa mi neozvali. Odporúčam teda zaniesť CV osobne. Kvôli práci som si aj prehodila denné štúdium na večerné, s čím škola nemala absolútne problém, celý proces trval chvíľočku, a hneď na ďalší týždeň som šla na večerné vyučovanie. V tomto boli veľmi zhovievaví.
Čo bolo najťažšie po prílete do Austrálie?
Pre mňa bolo najťažšie hľadanie práce. Myslela som si, že mi to bude trvať kratšie. Ale nakoniec som rada, za tú prácu akú mám, a že môžem pracovať v odbore, v ktorom sa vidím aj v budúcnost. Ubytovanie som mala cez priateľa, takže to bolo o to jednoduchšie. Ak by som si hľadala ubytovanie sama, obrátila by som sa na pomoc agentúry, ktorá na začiatok zabezpečuje ubytovanie pre študentov.
Čo ťa najviac zaskočilo?
Počasie. Je tu veľmi nevyspytateľné. Neoplatí sa veľmi pozerať predpoveď počasia, pretože aj tak sa to počas dňa zmení. Sydney je veľmi rozľahlé, takže keď na jednom konci mesta svieti slnko na druhom môže pršať.
Nepripravenú ma zaskočilo aj to, že mnoho firiem nedáva veľkú váhu skúsenostiam mimo Austrálie. Ja som sa spoliehala na to, že mi to pri hľadaní práce pomôže, no opak bol pravdou.
Tiež ma zaskočilo, akí sú tu ľudia priateľskí a ochotní, bol to pre mňa kultúrny šok v dobrom slova zmysle.
Tiež ma troška negatívne zaskočili autobusy – autobus neukazuje zastávky, nezastavujú na každej zastávke, treba zamávať. Radšej chodím vlakmi, je to pre mňa taká istota.
Ako sa ti podarilo pokryť prvotné náklady na pobyt v Austrálii?
Každý sa pred cestou obáva ako to bude s výdavkami. Koľko musí mať človek našetrené. Je to veľmi individuálne a závisí to aj od toho akú školu si vyberie, je rozdiel medzi College a Univerzitou. Teraz už sa nemusí dokladovať finančné krytie ako pred niekoľkými rokmi dozadu. Ja som si na túto moju cestu šetrila popri škole, veľa som pracovala. Našetrené peniaze som minula na prvotné výdavky ako: splátka za angličtinu, prvá splátka za odborný kurz, úhrada poistenia, viza, letenka. Z mojej skusenosti môžem povedať, že prvotné náklady pri odchode zo SR sa pohybujú medzi 5000 až 6000 €. Výdavky na začiatok už v Austrálii nie sú také vysoké, pretože angličtina sa platí celá dopredu, odborné kurzy sa platia dopredu za prvý term, a ak má človek ubytovanie cez agentúru Great Mate, tak dopredu platí aj nájom na 4 týždne. Nájmy sú tu síce vysoké, ale človek si tu vie zase oveľa viacej zarobiť. Ak si človek nájde prácu do 2 mesiacov tak neminie až tak veľa z úspor.
Aké boli tvoje očakávania od tvojho pobytu?
Ja sa snažím nemať očakávania, takže nie som nikdy sklamaná, zatiaľ mám len príjemné skúsenosti.
Čo sa zmenilo po korone?
Najväčšia výhoda je, že môžeme do konca roka 2022 pracovať neobmedzene, čo je pre nás študentov super. Človek si vie viacej zarobit a aj odložiť. Predtým to bolo 20 hodín za týždeň. Po covide tu je nedostatok pracovnej sily, čo je hlavne cítiť v gastronómii. Ďalšou výhodou je, že doteraz postgraduálne víza sa dávali iba tým, čo ukončili Univerzitu, teraz sa dávajú aj tým čo ukončili College. Taktiež som čítala, že austrálska vláda bude chcieť naďalej zvýhodňovať vízové podmienky. Teraz sú v Austrálii celkovo veľmi dobré podmienky pre študentov, preto by bolo dobré využiť.
Odporučila by si tento študijno pracovný pobyt ostatným? Ak áno, prečo?
Áno, je tu jednoznačne iná mentalita než v iných krajinách. Tiež je tu úplne iná, dychberúca príroda, ktorú môže človek zažiť. Ja pracujem od pondelka do piatku, takže o víkende hovorievam, že cez víkend má človek takú mini dovolenku, môže ísť na pláž alebo do prírody a stále zažiť niečo nové a krásne. Netreba sa báť. Prvýkrát, keď som povedala rodine a kamarátom, že chcem ísť do Austrálie, tak sa všetci báli, čo tam budem robiť, že to je iný, veľmi veľký svet. Chcela som hlavne spoznať inú kultúru, vyjsť zo svojej komfortnej zóny, zažiť nejaký ten extrém. Sydney je veľmi multikultúrne mesto. Nezažiješ tu iba austrálsku kultúru, ale spoznáš aj iné kultúry sveta.
Človek nemá čo stratiť, len získať. Skúsenosti, ktoré tu získa mu nikto nevezme. Na začiatku som si hovorila, že aj keby tu mám zostať len tri mesiace, tak mi to za to všetko, čo to obnášalo, naozaj stojí. Skúsenosťami je človek oveľa bohatší ako peniazmi. Austrália je krásna skúsenosť a odporúčam ju každému vyskúšať. Dôležité je, aby sa človek nebál, akokoľvek by bolo zle vždy sa má na koho obrátiť. Ak by prišiel sám, tak kamarátov si nájde veľmi rýchlo. Komunita Slovákov a Čechov je tu naozaj veľká, a koniec koncov, človek má vždy poruke aj agentúru, ktorá má pobočku priamo v Sydney. Od agentúry som vždy dostala adekvátne odpovede na moje otázky, bez dlhého čakania. Na ľudí z agentúry sa naozaj môžete spoľahnúť.