O živote v Sydney s učiteľom, čašníkom a veľkým cestovateľom

O živote v Sydney s učiteľom, čašníkom a veľkým cestovateľom

Učiteľ angličtiny a zároveň čašník. Veľký cestovateľ milujúci svoje rodné Slovensko. Ako sa žije Martinovi v Sydney? Bolo ťažké zohnať prácu? A čo bolo najúčinnejšie?

Kedy ti prvý krát napadlo, že odídeš do Austrálie?
Neudelili mi víza do USA a moji kamaráti išli do Austrálie. Nastalo zvažovanie, či sa pridať alebo nie a tak som prišiel do agentúry Great Mate v Nitre. Simona pre mňa všetko zariadila, nakoľko som odchádzal na niekoľko mesiacov pracovať na farmu do Nemecka. Riešili sme teda všetko na diaľku. 

Prečo práve Austrália, kvôli kamarátom? 
To ani nie, Austrália bola pre mňa svojím spôsobom kompromis a tiež ďalšia životná zmena.

Čo ťa v Sydney prekvapilo? 
Hlavne pohodoví a priateľskí ľudia.

Na Slovensku to tak nie je? Môžeš to porovnať?
Tu v Austrálii si ľudia nezávidia a pomáhajú si. Všetci majú prácu. Pokiaľ nie sú spokojní, tak si nájdu inú prácu, v tom je najväčší rozdiel podľa mňa. 

Čo bolo po prílete do Autrálie pre teba najťažšie? 
Všetko išlo hladko, dokonca aj hľadanie práce. Prišiel som do kancelárie agentúry a povedal, že potrebujem vytlačiť 100 životopisov, že si musím nájsť prácu. Dievčatá sa na mňa s úsmevom pozreli a povedali, že toľko úsilia k hľadaniu práce v Sydney nie je treba. Mali pravdu. Zaregistroval som sa v najrôznejších facebookových skupinách a všetky práce som našiel prostredníctvom nich, v pohodlí austrálskeho ubytovania.

Mal si v Austrálií nejaké problémy počas prvých týždňov? 
Jediné čo mi nevyhovovalo, bolo ubytovanie kvôli spolubývajúcim. Nesadli sme si a tak som sa presťahoval viac do centra. S novými spolubývajúcimi sa mi žije lepšie. 

Bývaš aj s Austrálčanmi? 
Nie.

Martin Barkač

A stretávaš sa s nimi? 
Áno, pretože teraz pracujem v múzejnej reštaurácii. Začiatok roka býva trochu kľudnejší, preto mám teraz túto prácu a k tomu ešte do februára učím 10 hodín denne angličtinu na Australian Pacific College.

Ako sa ti v Austrálii učí?
S rolou učiteľa mám skúsenosť už zo Slovenska, kde som učil na základnej škole ale aj v jazykovej. Veľký rozdiel je predovšetkým v tom, keď učím cudzojazyčných študentov angličtinu oproti žiakom, ktorí hovoria rovnakým rodným jazykom. V Austrálii je v triede okolo 12-13 žiakov a zatiaľ najhoršie pre mňa osobne je učiť začiatočníkov. 

Aké vzdelanie si absolvoval, aby si mohol v Austrálii učiť?
Nie je to zas až tak o vzdelaní, ako o úrovni angličtiny. Neurobil som nič špeciálne, iba som vyštudoval na Slovensku učiteľstvo angličtiny a ďalej som sa tomu venoval. Šťastie som mal v tom, že si ma austrálska škola vybrala, pretože sa im páčili moje prípravy na hodiny na kurz TESOL, ktorý ešte študujem. Teraz som na škole v roli žiaka i učiteľa zároveň. 

Čo ťa baví viac? Bar alebo školská trieda? 
Samozrejme že trieda. Rád by som učil viac, pretože práca čašníka ma začína nudiť. 

A čo austrálsky životný štýl?
Sú dosť open-minded a podporujú zdravý životný štýl, ako všade na svete v poslednej dobe. Jedia zdravo a športujú, čo mi tiež vyhovuje. Na Slovensko tento trend prichádza tiež, ale ľudia nemajú peniaze na to, aby do životného štýlu investovali to, čo v Austrálii. 

Akému športu sa venuješ?
Ja rád plávam. Priamo v apartmáne, kde bývam, je bazén s posilňovňou. Takže keď mám čas, chodím si zaplávať a občas zájdem samozrejme aj k moru na pár hodín, ale to závisí od toho, koľko mám v ten deň povinností. 

Otvorila ti Austrália v niečom oči?
Spoznal som milých ľudí, čo ma potešilo a to mi vyhovuje. Byť obklopený ľuďmi rovnakými ako som ja. 

Naplnilo sa tvoje prvotné očakávanie?
Moje určite. To, čo mi povedali v Great Mate, sa naozaj stalo.

 

Martin Barkač

 

Martin Barkač

Kam dál?