Ako ti napadlo ísť študovať angličtinu a Leadership and Management práve do Austrálie?
V Austrálii som bola prvý krát pred dvomi rokmi na 2 mesiace ako turista. Počas toho obdobia som si túto krajinu a ľudí v nej obľúbila. Od tej doby som o štúdiu na univerzite na Slovensku ani neuvažovala, lebo môj cieľ bol vrátiť sa opäť do Austrálie, no na študijný pobyt.
Ako prebiehal celý proces vybavovania v G8M8 Bratislava?
Agentúra G8M8 má veľmi profesionálny a tak isto priateľský prístup. Všetko prebiehalo rýchlo, bez problémov. Osobne som pobočku v Bratislave navštívila dva krát, zvyšné vybavovanie bolo cez emaily. Agentúra mi vybavila všetko od školy, cez víza, ubytovanie až po SIM kartu a mnoho ďalších vecí.
Nebála si sa, že do Austrálie ideš hneď po maturite a sama?
Zo začiatku som si to ani neuvedomovala aká zmena ma čaká. Brala som to ako veľkú výzvu. No úprimne, keď sa blížil môj termín odchodu, tak som mala obavy, ako to tam sama zvládnem. Ale teraz som rada, že som tu sama, lebo mi to dá viac do života.
Nezdalo sa ti to všetko drahé?
Samozrejme, že áno. Ceny sú tu neporovnateľné s tými slovenskými. Hlavne čo sa týka nájmu a dopravy. No na druhej strane je tu aj vyšší plat, takže ak má človek príjem, nie je to tu o nič drahšie ako na Slovensku.
Aké boli tvoje prvé pocity po prílete do Austrálie?
Tým, že som tu už raz bola vedela som čo ma čaká. Sydney ako mesto som už poznala, no stále som sa tešila na jeho objavovanie, pretože ponúka veľa možností.
Čím ťa prekvapilo Sydney na začiatku? Mala si nejaké problémy, alebo všetko prebiehalo ľahko?
Ľuďmi. Sú iní ako na Slovensku. Každý sa tu usmieva, čo vám zlepší náladu. Mala som len menšie problémy s ubytovaním, kde som vychytala dom s ôsmymi Japoncami, odkiaľ som sa ale už odsťahovala.
V čom je Sydney odlišné od Bratislavy (mesto, ľudia, prostredie, život)?
Sydney je multikultúrne mesto, čiže sú tu ľudia z celého sveta. Nikto na ulici vás nesúdi podľa toho, čo máte oblečené alebo čo robíte. Ľudia menej stresujú a užívajú si život.
Aké máš ubytovanie a si v ňom s ľuďmi z iných krajín?
Momentálne bývam v apartmáne v centre Sydney, kde sme s kamarátkou (taliankou) našli share room. Tento byt zdieľame s chalanom z Taiwanu a s jedným párom zo Srbska a Česka.
Ako prebieha vyučovanie angličtiny a aké je v porovnaní s tým slovenským?
Každá jazyková škola rozdeľuje žiakov do skupín na základe vstupného testu. Až tu v Austrálii som zistila, že škola môže byť aj zábavná a vždy som chodila do nej s radosťou. Vyučovanie je hlavne zamerané na rozprávanie, keďže človek spoznáva ľudí z celého sveta, tak je donútený rozprávať anglicky stále.
Bola si spokojná so systémom výučby, prístupom učiteľov, priestormi a vybavením na škole English Unlimited?
Áno, bola som veľmi spokojná. Škola je hneď v centre. Učitelia sú tam kvalifikovaní, no aj tak sa k nám správali viacej ako kamaráti. Oceňujem, že škola ponúka aj veľa aktivít mimo školy, ako napr. party, výlety, športy, bbq…
Tešíš sa aj na odborné štúdium Leadership and Management na škole APC?
Bude to niečo iné ako všetko to, čo som študovala doteraz. Ale áno, teším sa, že sa budem učiť niečo nové a dúfam, že ma to bude aj baviť.
Je ľahké si nájsť prácu popri štúdiu?
Pracovných ponúk je tu dosť, no tak isto je tu aj dosť študentov, ktorí si ju hľadajú. Študenti môžu posielať alebo rozdávať denne 30 životopisov a nemusí sa im ozvať nikto. Je to veľmi individuálne, ale kto hľadá a nevzdáva sa, nájde vždy, hlavne v hospitality.
Aké práce si vyskúšala a akú prácu máš momentálne?
Ja osobne som sa chcela hospitality vyhnúť, a tak sa aj stalo. Ako prvé som si našla babysitting. Je to veľmi vďačná práca, ktorá ma baví. Momentálne pracujem aj ako sale assistantka v outletovom obchode a tak isto mám aj rodiny, kam chodím vypomáhať ako opatrovateľka.
Dá sa vpohode vyžiť z toho, čo zarobíš popri škole?
Aj pokiaľ človek robí tých 20 hodín týždenne, určite sa to dá.
Čo si najviac užívaš v Austrálii (party, pláže, more, parky..)?
Pre mňa osobne určite pláže a party. Vždy keď mám voľný deň, tak sa s kamarátmi dohodneme a vybehneme sa pláž, kde sme z centra za polhodinku. Čo sa týka nočného života, je to tu iné ako na Slovensku. Každý mladý človek tu je večer vonku. Nezáleží na tom či je pondelok alebo utorok.
Aké boli letné Vianoce a Silvester v Sydney?
Prvé Vianoce v teple boli zvláštne, úprimne ani neviem, či to môžem nazvať Vianoce, keďže pre mňa toto obdobie znamená zima a rodina. Takže tento rok ma vianočná náladu trochu obišla, ale aspoň sme si so slovenskými kamarátkami spravili peknú štedrovečernú večeru a potom si išli na party. Čo sa týka Silvestra, môžem povedať, že to bol jeden z najlepších dní čo som tu zažila. Ľudia sú tu „šialení“ ohľadom ohňostroja. No my sme sa rozhodli ísť ďalej od mesta, kde sme mali výhľad na most a bolo to niečo neuveriteľné.
Čo všetko si zažila a pocestovala?
Zatiaľ len v okolí Sydney. Zažila som tu môj prvý kemping v divočine, kde sme stretli aj voľne pobehujúce kengury. S kamarátmi sme si prenajali auto a išli sme do Jervis Bay, kde sa nachádza pláž s najbelším pieskom na svete. V mojom cestovateľskom pláne je najbližšie Melbourne a Gold Coast, keďže sa tam zo Sydney dá veľmi lacno dostať.
Čo je v Austrálii pre teba najťažšie?
Určite je to odlúčenie od rodiny, kamarátov a na to, čo som bola zvyknutá doma. Môj život sa zo dňa na deň obrátil o 180 stupňov. Zrazu som tu sama, bez rodičov a musím riešiť veci, ktoré som doma nikdy nemusela, platiť nájom a živiť samú seba. No beriem to ako školu, po ktorej zvládnem už všetko.
Aké veci sú v Austrálii pre teba jednoduchšie a lepšie ako na Slovensku?
Ľudia. Vždy sú usmievaví a nápomocní. Slovíčka ako ďakujem, prosím, nemáš začo, sú tu na dennom poriadku. Ešte nikdy sa mi nestalo, že by tu bol na mňa niekto nepríjemný. Ľudia si tu vážia robotu a tak sa aj v nej správajú.
Aké nové priateľstvá si nadviazala a čo ti prinášajú?
Spoznala som tu veľmi ľudí z rôznych krajín, hlavne vďaka škole. Vďaka nim môžem spoznávať rôzne kultúry. Našla som si tu zopár naozaj dobrých kamarátov, s ktorými dúfam, že sa budem stretávať aj mimo Austrálie.
Rožšíril ti študijný pobyt v Austrálii obzory? Pozeráš sa na niektoré veci inými „očami“?
Hlavne som si uvedomila, že nemusím stresovať kvôli maličkostiam, ako som zvykla doma. Všetko je tak, ako má byť a keď je nejaký problém vždy sa vyrieši. Stala sa zo mňa silnejšia, zodpovednejšia a sebavedomejšia osoba. Taktiež som si začala viac vážiť veci a ľudí, ktorých mám doma.
Naplnilo štúdium a pobyt v Austrálii zatiaľ tvoje očakávania?
Zatiaľ áno, i keď boli začiatky ťažké. No som vďačná, hlavne mojim rodičom, za túto možnosť a budem sa snažiť z toho vyťažiť čo najviac.
Keby si mala možnosť vycestovať znova, spravila by si niečo ináč?
Asi nie, neľutujem čo a ako som spravila.
Spomenieš si na nejake pikošky, či zvláštnosti z Austrálie?
Nočný život. Je to tu viac prísne. Vstup po 1.30 nadránom je zakázaný a do baru vás nepustia pokiaľ je na vás vidieť, že už ste popili niečo pred tým. Čo ma zarazil najviac je to, že výška platu je tu podľa veku, pokiaľ ide o ľudí pod 21 rokov, čiže môj prípad. O tom som pred tým vôbec nevedela a príde mi to ako smiešne pravidlo.
Si spokojná aj so službami G8M8 v Austrálii?
Áno, pobočka je hneď v meste, kde môže človek prísť hocikedy, keď potrebuje poradiť alebo pomôcť.
Čo by si odkázala ľuďom, ktorí uvažujú o štúdiu v Austrálii a stále váhajú či to nie je drahé, či sa oplatí ísť až tak ďaleko, či sa nebáť ísť sám a či to stojí za to?
Určite chodte. I keď je to veľká investícia, no tá sa môže napokon vrátiť. Minimálne to stojí za zlepšenie si angličtiny, nadviazanie nových kamarátstiev, zážitkov a vyskúšanie si život v úplne odlišnej krajine.
Dominika Kolenčíková