Za štúdiom angličtiny až do Austrálie

Za štúdiom angličtiny až do Austrálie

Mojím tajným snom bolo vždy vycestovať za štúdiom angličtiny do zahraničia, pretože tam ste  nútený rozprávať v cudzom jazyku. Ako sa hovorí sny si treba plniť, veď predsa nikdy nie je neskoro. Pre angličtinu som sa rozhodol, pretože jednou z mojich vášní je aj cestovanie. Vždy keď som bol na letisku alebo už v konkrétnej dovolenkovej destinácii, bolo mi veľmi nepríjemné, že sa neviem dorozumieť po anglicky. Angličtina je predsa svetový jazyk a v dnešnej modernej dobe by ju mal každý ovládať.


Prečo ste sa rozhodli študovať angličtinu práve v Austrálii?

Angličtina bola pre mňa niekoľkoročná výzva. Pre štúdium v Austrálii som sa rozhodol, pretože som chcel spoznať nový kontinent. Chcel som byť čo najďalej od slovákov, čechov a poliakov, aby som sa vedel lepšie zdokonaliť v jazyku a nepočúval len slovenčinu. Taktiež v Austrálii žije sesternica. Angličtinu ako takú som sa rozhodol ísť študovať, pretože človek v dnešnej modernej dobe by mal ovládať tento svetový jazyk. Cestovanie je moja veľká záľuba a vždy som sa na letisku alebo v inej krajine sa nevedel dohovoriť. Angličtinu môžem taktiež využiť v práci. Austrália ma očarila aj svojimi ohromujúcimi plážami a iným životným štýlom. Rozhodol som sa pre trojmesačný intenzívny kurz anglického jazyka. 

Ako by ste celkovo zhodnotili náročnosť vybavovania študentských víz?

Ak to mám porovnať s americkými turistickými vízami, tak je to oveľa zložitejšia procedúra, možno kvôli inému typu víz. Chápem podmienky krajiny, že si sem nevpustia každého. S celým procesom vybavovania mi pomáhala Simonka z G8M8, takže celú administratívu som odovzdal jej. Veľmi ma prekvapilo, že do vízovej žiadosti som musel preukázať všetky väzby na Slovensko ako napríklad výpisy z banky, vlastníctvo napríklad auta, taktiež som dokladal fotky s rodinou a aj domácich miláčikov, aby mali istotou, že sa chcem vrátiť naspäť na Slovensko. Víza som začal vybavovať v decembri a vo februari som ich už mal schválené, v marci som už letel do Sydney. 

Ako ste si na Austráliu zvykali prvé dni? Čo Vás najviac zaskočilo?

Môj prvý kontakt s angličtinou bol so šoférom, keď som šiel z letiska. Vtipnou prihodou bolo, že keď sa ma pýtal na profesiu akú vykonávam, tak som mu na miesto lawyer - právnika povedal, že pracujem ako liar - klamár. Takže nezabúdajme aká je výslovnosť v angličtine dôležité. :) 

Prvé dni neboli pre mňa ťažké, pretože sesternica ma previedla mestom a ukázala mi ako všetko funguje. Prvý týždeň v škole bol náročný, pretože vyučovanie bývalo utorky a štvrtky od rána do 16.00, takže po škole som bol už vyčerpaný, trvalo mi dlhší čas kým som si zase zvykol na takýto študentský režim.

Prvý týždeň som sa snažil porozumieť a zvyknúť si na rôzne prízvuky, či už spolužiakov alebo samotných učiteľov. Prvé dni som rozumel asi tak 20% z toho, čo hovoria ostatní, každým dňom sa ale moja angličtina zlepšovala. Najviac sa mi páčilo, že som mal spolužiakov z celého sveta ako napríklad Japonsko, Chile, Kolumbia, Taliansko, Francúzsko, Južná Kórea, Brazília a mal som možnosť spoznať inú kultúru. 

Aké máte v Sydney ubytovanie?

V Sydney som býval v rodinnom dome v štvrti Burwood so zahraničnými študentmi z Japonska a Čile, na ubytovaní nás bývalo 10. Človek musí vyjsť zo svojej komfortnej zóny ako bol zvyknutý na Slovensku a prispôsobiť sa iným podmienkam. Naša generácia je už z vojny  zvyknutá na bojové podmienky, takže mňa osobne už nič neprekvapí haha. Každý v dome sa snažil dodržiavať tzv. roster - rozpis služieb na upratovanie, ktorý bol umiestnený na chladničke, taktiež nám chodila kontrola z agentúry, či sa v dome udržiava poriadok. Odporúčaním pre budúcich študentov ísť bývať do hosťovskej austrálskej rodiny, pretože sa ešte viacej zdokonalia v angličtine.   

Ako prebiehalo vyučovanie v škole Kaplan?

Doobedňajšie hodiny, kedy to najviac myslí, sme trávili nad učením sa a precvičovaním si gramatiky. Poobedné hodiny boli venované výslovnosti a komunikácii medzi študentami a učiteľom. Za celé moje štúdium na Kaplane som vystriedal päť rôznych učiteľov. Mali sme pridelenú jednu triednu učiteľku, polovica učiteľov sú austrálčania a druhá polovica sú učitelia z celého sveta. Učiteľka Anne sa nám vždy snažila spestriť koniec vyučovania zaujímavou súťažou v gramatike, kde sme nie raz súťažili o sladkú odmenu. Škola organizuje každý deň mimoškolské akcie ako napríklad typické aussie (austrálske) barbeque, pizza deň, výlety do botanickej záhrady, múzea, kina, každý deň niečo nové. Škola má jedného organizátora, ktorý sa stará o takýto mimoškolský život študentov a snaží sa im vždy spestriť ich študijný program. 

V čom vidíte rozdiel medzi hodinami angličtiny na Slovensku a v Austrálii?

Ak to porovnám s výučbou na Slovensku, tak rozdiel bol hlavne v tom, že som bol doslova donútený angličtinu používať, nemal som na výber, pretože učitelia, spolužiaci a spolubývajúci hovorili len po anglicky. Austrália ma prinútila používať angličtinu. V škole som sa dozvedel, že nie je angličtina ako angličtina. Máme rôzne typy výslovností angličtiny ako napríklad americká, britská alebo tá austrálska. V škole sme sa učili všetky typy, najviac sa mne osobne páčil ten britský. Na Slovensku som sa vždy sústreďoval na pravopis slov, tu som zistil, že veľmi dôležitá je správna výslovnosť. 

V čom ste vnímali najväčšie rozdiely medzi vami  a ostatnymi študentami?

V gramatike sme boli približne na rovnakej úrovni, ale mladší študenti boli na tom lepšie hlavne v komunikácii po anglicky. 

Priblížte nám ako to bolo vo Vašom prípade s hľadaním práce a čo ste nakoniec robili?

Vzhľadom k mojim komunikačným schopnostiam, ktoré neboli na požadovanej úrovni angličtiny, som sa sústredil na hľadanie práce cez facebookovú skupinu Čechov a Slovákov, kde sa inzerujú pracovné ponuky, v tejto skupine som našiel dve práce. Prácu som si našiel po mesiaci. Ako prvú prácu som si našiel brigádu v záhradníctve a ďalšiu v cateringových službách, pomoc pri organizácii rôznych eventov, pracoval som hlavne cez víkend, keďže školu som mal cez týždeň. Taktiež som dostal zaujímavú ponuku na venčenie psíka na celý deň.  

Aký je podľa Vás najväčší prínos celého pobytu v Austrálii?

Najlepším prínosom bolo pre mňa to, že  zo mňa opadol pocit hanby zo samotného rozprávania v angličtine. Od teraz sa cítim viac “confident” (sebavedomý) v angličtine. Spoznal som veľa nových ľudí z celého sveta a tým pádom aj nové netradičné kultúry. Taktiež som mal možnosť vyskúšať iný životný štýl v Austrálii. Austrálčania ma veľmi prekvapili svojou príjemnou slušnosťou, čo i len sa ma na milimeter omylom niekto dotkol tak sa hneď trikrát ospravedlňoval. Podľa môjho názoru, neprimerane veľakrát používajú slovíčko “sorry” a taktiež slovíčko ďakujem používajú častejšie ako my sme zvyknutý. Majú veľmi pozitívny vzťah k životnému prostrediu, zrecyklujú aj nerecyklovatelné. Taktiež pláže v Sydney sú veľmi čisté a upravené, je vidieť, že sa o pláže starajú naozaj dobre. 

Aké veci sú v Austrálii diametrálne odlišné v porovnaní s domovinu?

Keď príde Slovák do Sydney, tak sa musí pripraviť hlavne na to, že je tu drahý život a nemôže všetko prepočítať na eurá, pretože tu sa zarába inak ako na Slovensku. Oproti našim mestám to tu viacej žije a centrum mesta býva dosť preplnené.

Prvé dni som si dlho zvykal na to, že na prechode sa pozerá na pravú stranu a tiež po chodníku sa chodí po ľavej strane, nie napravo. 

Čo by ste odkázali človeku, ktorý ešte stále váha, či ísť alebo neísť  do Austrálie študovať?

Pokiaľ človek chce študovať, tak Austrália je výborný tip na splnenie si sna a taktiež na zažitie troška dobrodružstva na opačnej strane zemegule. 

Splnila Austrália vaše očakávania?

Mojím cieľom bolo sa posunúť v angličtine dopredu, preto odchádzam s dobrým pocitom a splnenou misiou. Angličtinu som si zdokonalil a taktiež som spoznal iný životný štýl. 

Napiš Markovi: marekkmr@gmail.com


Kam dál?