V článku o Južnom ostrove Nového Zélandu som vám odporučila, aby ste sa nedali zlákať adrenalínovou atmosférou v Queenstowne, keď máte „zálusk" na tandem sky-diving. Najlacnejšie zoskoky s padákom sa robia tu pri jazere Taupo, pričom zoskok z výšky 12000 stôp stojí okolo NZD 200. Ale pozor, keď to raz vyskúšate, objaví sa ďalšia malá droga vo vašom živote.
Z mesta Taupo na severnom brehu rovnomenného jazera, je to asi 80 km po Thermal Explorere Highway do mestečka, kde to "žije", do Rotoruy. Nadýchnete sa sírového vzduchu a hneď zistíte, kam vás to čerti zahnali. Do aktívnej geotermálnej krajiny s horúcimi minerálnymi prameňmi, striekajúcimi gejzírmi a bublajúcim blatom. Je čas na horúci kúpeľ 3-krát denne a komu sa máli, môže si rozložiť stan 3 metre od „vyvieračky" termálneho prameňa v Termálnom Holiday Parku a bude mať podlahové, resp. podzemné vykurovanie celú noc. Možností je tu veľa. Môžete si pozrieť 11 jazier v okolí alebo sa „mrknúť" na Mt.Tarawera. Alebo zaskočte do Hell’s Gate, 16 km severovýchodne od mesta a objavujte termálne vodopády, bahenné jazerá a podobné peklá (za NZD 10). Alebo zostaňte v peknom meste a nakupujte suveníry, a potom sa vyčľapkajte v Polynézskych kúpeľoch v Government gardens. Jedna vec je ale vysoko pozitívna. Rotorua má veľkú maorskú populáciu a ponúka sa tu tradičná maorská kultúra a zvyky. Asi dva km od centra mesta je termálna rezervácia a zároveň hlavná maorská kultúrna oblasť - Te Whakarewarewa( wh sa číta ako f). Celý názov, plný exotiky, znie Te Whakarewarewatanga o te Ope Taua a Wahiao, čo znamená Spoločné zhromaždenie vojenskej skupiny Wahiao. V cene vstupenky je aj koncert s tradičným uvítacím rituálom a pozvaním do marae. Predstavenie sa začína o 12 pm. Najprv človeka vystrašia vypúlením očí a vyplazovaním jazyka a zastrájaním sa kopijou, a potom zástupca vašej skupiny dostane hongi (pusu nosom resp. dotyk nosov) a následne vás slávnostne pozvú na ich posvätnú pôdu do marae. Marae pôvodne znamená voľné priestranstvo pred whare whakairo (domom určeným na stretnutia alebo zhromaždenia), dnes sa ním rozumie celý komplex zahŕňajúci všetky budovy – „meeting house", „eating house" atď. V marae sa koná koncert, kde Maori spievajú a tancujú rôzne druhy tradičných tancov. Nakoniec je z toho nezabudnuteľný zážitok.
Ďalšou atrakciou areálu je gejzír Pohutu chrliaci vodu do výšky 20 - 30 m v časových intervaloch. Predtým než buchne veľké šampanské, otvorí sa malé v podobe menšieho gejzíra a upozorní tak na aktivitu svojho brata.
Venujme sa ešte chvíľu pôvodným obyvateľom „Ostrova dlhého bieleho oblaku", Aotearoa. Maori sú krásni ľudia. Väčšina z nich dodnes vie, z akého kmeňa pochádza. Najväčším kmeňom v krajine je Ngapuhi, s takmer 100 000 členmi. Kmeň odvodzuje svoj pôvod z migračného kanoe, ktorým sa jeho predkovia, v dobe pred viac než 1000 rokmi, preplavili z legendárneho ostrova Hawaiki. Maorská spoločnosť je postavená na štyroch pilieroch: duchovnosť, krajina, pohostinnosť a predkovia. Podobne ako ostatné polynézske kultúry, aj Maori uznávajú panteón bohov reprezentujúcich napr. more, oblohu, les či dokonca vojnu a pod. Bohovia sú opradení mnohými legendami a mýtmi. V mýtoch často vystupujú rôzne prvky krajiny, najmä pohoria, ktoré sa s obľubou personifikujú. História, tradície a znalosti sa podávajú z generácie na generáciu v podobe piesní a tancov, podobne ako je tomu aj v aborigénnej kultúre Austrálie. A predsa je maorská kultúra úplne odlišná. Jej plnohodnotnou súčasťou je napr. aj tetovanie. Kmeňový vodca mal spravidla tetovaní najviac, nielen na tvári, ale aj na iných častiach tela, hlavne na zadku.
Používané techniky, dizajny a iné zaujímavosti sú prístupné verejnosti v „Tattoo" múzeách. Rôzne prepracované ornamenty sú signifikantné aj pre maorské rezbárske umenie. Centrálnym motívom je postava človeka s veľkou hlavou, očami a ústami. Imitácia bohov je v maorskej kultúre považovaná za urážku. Nádherné „carvingy" ozdobujú aj veľké kmeňové kanoe a budovy v marae. Zaujímavé motívy sa brúsia po nefritoh a perlách a vznikajú tak krásne šperky. Veľmi príjemnou črtou maorskej nátury je pohostinnosť so základom v princípe, ktorý hovorí, že ľudia sú najdôležitejšou vecou na svete. Maori radi „papajú" a sú dobre stavaní. Rugby team Nového Zélandu patrí medzi najobávanejších súperov Austrálie.
Z oblasti Rotoruy s príchuťou sírového pekla a maorského neba urobme zopár míľových krokov smerom na západ a prenesme sa do komplexu jaskýň Waitomo, kde už môžeme obdivovať prírodné dekorácie vápencových stalagnitov, stalagtitov a stalagnátov. Aj keď si poviete, že jaskyne vás nezaujímajú, pretože my takých máme na Slovensku stovky, predsa tu nájdete niečo, čo my nemáme. Novozélanďania ich nazývajú glowworms, čo by sme mohli neodborne preložiť ako svetlušky. Latinsky - Arachnocampa Luminosa, sú larvy okrídleného hmyzu, ktoré emitujú belasé svetlo, aby prilákali potravu. Keď vkročíte do jaskyne, budú nad vami svietiť milióny hviezd. Keď podniknete nočnú prechádzku v okolí jaskýň a nebo bude plné hviezd, otočte hlavu doprava a uvidíte ďalšie. „Mrknite" doľava a za seba a nájdete ďalšie. Hviezdy budú všade okolo vás. Zoberte si so sebou baterku, aby ste sa nestratili a aby vás nevystrašili náhodné oposumy. Waitomské jaskyne sú aj lákadlom adrenalínového dobrodružstva. Z ponúkaných atrakcií sú na výber rôzne druhy „black water rafting", zlaňovanie z výšky 100 m a pod., ale môžete stihnúť aj celodenný „Lost world, featuring all" (cca NZD 300).
Z Waitomo je to len pár kilometrov k pobrežiu. Na dlhokánskej pláži v Kawhia Harbour budete mať možno šťastie (alebo vodcu) a nájdete ten správny „spot", kde vyhrabete do piesku jamu, ktorú zaleje termálna podzemná voda. Voda je taká horúca, že budete musieť počkať na morský príliv, aby ste sa v nej mohli okúpať.
Z krajiny prírodných zázrakov naše kroky smerovali cez najväčšie kozmopolitné mesto ostrova, Auckland, rovno do rozprávkového lesa. Keby stromy kauri vedeli rozprávať, dozvedeli by sme sa príbeh starý až 4000 rokov. Tiché obry stoja vznešene v spoločenstve lesa na severnom výbežku Nového Zélandu, ktorý prstom ukazuje smer na Novú Kaledóniu. Najstarší strom vo Waipoua Kauri Forest má meno Te Matua Ngahere, čo v preklade znamená Otec lesa.
Priemer jeho kmeňa dosahuje vyše 5 m. Tane Mahuta, nazvaný podľa maorského boha lesov, je s výškou 51 m najvyšším stromom ostrova.
Na takmer najsevernejší bod Nového Zélandu, Cape Reinga, to už z lesa kauri nie je ďaleko. Šíry oceán mizne v diaľke a ako modrý koberec zakrýva okrúhlu Zem. Mohutné vlny skáču do výšky na mieste, kde sa stretáva Pacifik (na východe) s Tasmánskym morom (na západe). Všade po okolí sa rozlieha hukot mocného prírodného živlu. Západné pobrežie obklopuje Ninety Mile Beach, dlhočizná piesočnatá pláž, ktorú s obľubou brázdia 4WD autá a autobusy.
Poslednou zastávkou nášho 31-denného cestovania po ostrovoch Nového Zélandu sa stal Záliv ostrovov - Bay of Islands. Jedným z príjemných spôsobov ako môžete preskúmať zopár zo 144 ostrovov tejto nádhernej oblasti, je kajak. More je oveľa pokojnejšie než napr. pri Tasmánskom zálive na Južnom ostrove, kde si radšej zoberte aqua taxi. Orientácia na mori medzi ostrovmi je s mapou pomerne jednoduchá. Ak sa rozhodnete „kajakovať", na spiatočnej ceste na pevninu počítajte, pre istotu, s nejakým časom navyše pre prípad, že trošku zosilnie vietor, pretože vo vlnách sa pádluje predsa len o čosi ťažšie. „Eskimákov" radšej neskúšajte. Bay of Island má okrem prírodných krás aj veľký historický význam. Je kolískou európskeho osídlenia, ktoré začali najmä lovci veľrýb a tuleňov. Mestečko Waitangi sa zapísalo do dejín v roku 1840, keď tu bola uzavretá waitangská dohoda, tzv. zakladajúci bi-kultúrny dokument, podpísaný zástupcami maorských kmeňov.
Tak a to je všetko z nášho príbehu končiaceho v Aucklande. Ešte vám poviem, že „Mesto plachiet" má dva celkom pekné prístavy, kde sa pravidelne od roku 1995 usporadúva America‘s Cup. Letisko sa nachádza 21 km juhozápadne od centra mesta.
Záverom chcem podotknúť, že to, čo som tu v krátkosti opísala, je len zlomok z toho, čo Nový Zéland ponúka. Je to nádherná krajina s milými ľuďmi a pokiaľ ešte stále trávite svoj čas v Austrálii, vybavte si zo školy trochu dlhšie prázdniny (všetko sa dá, ak sa chce)a vyberte sa na cestu do tohto vzácneho kraja a „enjoynite" si najväčšie dobrodružstvá. Verte mi, nebudete ľutovať.
-kh-