Podľa konečných výsledkov štúdie „Svet v roku 2005“ obstála Austrália – krajina, ktorú sme si na nejaký čas zvolili za nový domov, viac než dobre. Ako uvádza časopis Economist, svojím umiestnením na šiestej priečke je jedinou mimoeurópskou krajinou, ktorá bola schopná konkurovať ostatným štátom starého kontinentu zaradeným do prvej desiatky.
Štúdia mala za cieľ zistiť, ktorá z posudzovaných krajín bude v nasledujúcom roku tým najvhodnejším miestom pre život. Do „konkurzu“ sa dostala viac než stovka štátov a „porota“ pri ich hodnotení musela zvažovať mnohé kritériá. Medzi rozhodujúce faktory patrili – výška príjmov obyvateľov, ich celková spokojnosť s domácou politickou situáciou, stabilita krajiny, sociálna starostlivosť, miera nezamestnanosti, klimatické podmienky, práva žien a ich uplatnenie v spoločnosti, miera kriminality, pocit bezpečia, životné hodnoty a celková spoločenská situácia.
Jednoznačným víťazom sa stal zelený ostrov – Írsko, ktorý v zápätí dostal pomenovanie „Celtic Tiger“. Na druhej strane krajiny, ktoré sa považujú za európskych lídrov utrpeli fiasko. Pyšný Albion síce stihol ešte druhú desiatku, ale musel sa uspokojiť iba s predposledným, devätnástym miestom, Francúzsko bolo dvadsiatepiate a hneď za ním sa usadilo Nemecko. V hanbe ostala aj superveľmoc Spojené štáty, ktorá skončila až na trinástej priečke. Robert Mugabe, prezident Zimbabwe a jeho „hospodárenie“ bolo príčinou, prečo táto republika obsadila posledné, stojedenáste miesto rebríčka hodnotených krajín.
Ak vám teda v roku 2005 končia austrálske víza a vy ešte nepomýšľate na definitívny návrat do rodnej zeme, nechajte si poradiť od odborníkov. Economist odporúča pohodlný život v ekologicky relatívne čistom prostredí s istým príjmom a sociálnymi vymoženosťami v krajinách v tomto poradí – Írsko, Švajčiarsko, Nórsko, Luxembursko, Švédsko, Austrália, Island, Taliansko, Dánsko a Španielsko
-ff-